PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=505425}

Kulisy II wojny światowej

World War Two: Behind Closed Doors
8,0 1 071
ocen
8,0 10 1 1071
Kulisy II wojny światowej
powrót do forum serialu Kulisy II wojny światowej

1. World at War (produkcja brytyjska z 73 roku-narracja Laurence Olivier)-zdecydowanie najlepszy cykl dokumentalny jaki widziałem, znakomita muzyka.

2. Krew na śniegu (według książki Richarda Overy'ego)zmagania na froncie wschodnim


więcej nie pamiętam ;)

'Kulisy II wojny światowej' średnio mi się podobają - jednak mnie drażni to fabularyzowanie...poza tym troszkę banalne wiadomości historyczne - rzeczy dość oczywiste dla każdego kto się interesuje tamtymi czasami. Nic nowego, ciekawego się nie dowiedziałem jak dotąd - nawet w warstwie anegdotek itd.
Słabo zmontowany film - kiepska muzyka i za mało 'dynamiki'.

Pozdrawiam

pan_cogito14

"najlepsze dokumenty o II wojnie światowej"- moim zdaniem

1. Seria Discovery o bitwach i kampaniach z II WŚ

2. Seria niemiecka nt. Bitwy stalingradzkiej

3. Vijna bez peremożciw (wojna bez zwycięzców): serial dokumentalny nt. ukraińskiego podziemia z okresu II WŚ. Pierwszy odcinek jest o rozpoczęciu wojny i tworzeniu pierwszych oddziałów partyzanckich na Ukrainie (głównie petlurowskich czyli tzw. "pierwszej UPA" Maksyma Borowca), drugi nt. walk ukraińskiej partyzantki (petlurowskiej i ounowskiej) z Niemcami, trzeci nt. walk polsko-ukraińskich i czystkach etnicznych, głównie na Wołyniu na ludności polskiej (wbrew pozorom polscy dokumentaliści powinni się uczyć właśnie od ukraińskich- w odcinku są cytowane dokumenty ukraińskie, polskie, radzieckie i niemieckie na ten temat, twórcy rozmawiali też z Władysławem Filarem, Andrzejem Żupańskim oraz ich oponentami z UPA, a także z "bezstronnymi" żołnierzami niemieckimi i funkcjonariuszem NKWD), czwarty o przejściu frontu i rozpoczęciu walk z NKWD, piąty o walkach UPA długo po wojnie i powolnym zaniku ukraińskiego podziemia zbrojnego. Ukrainofoby będą pewnie krzyczeć "Banderowska propaganda", ale ja wolę zdać się na słowa polskiego historyka Grzegorza Motyki (znawcy tej problematyki), który stwierdził, że jest to jeden z najlepszych filmów dokumentalnych na ten temat i szkoda, że jeszcze go nie puszczono w polskiej TV.

4. Dokumenty Agnieszki Arnold.

"'Kulisy II wojny światowej' średnio mi się podobają - jednak mnie drażni to fabularyzowanie...poza tym troszkę banalne wiadomości historyczne - rzeczy dość oczywiste dla każdego kto się interesuje tamtymi czasami. Nic nowego, ciekawego się nie dowiedziałem jak dotąd - nawet w warstwie anegdotek itd. "

Podobnie wyraziłem się w innym poście na ten temat. A teraz wracam do oglądania na TVP 1 filmu "Gdzie rosną poziomki" nt. sowieckiej agresji na II RP 17 września. Przypominam, że za 20 minut wybije godzina do rocznicy tego tragicznego dnia.

ludzikw

Przepraszam. "Gdzie rosna poziomki" był nt. masowych grobów w Bykowni pod Kijowem i leżacych tam ciał ok. 30 tys. ofiar komunistycznego rezimu- głównie Ukraińców, ale i polskich oficerów czy nawet zwykłych osób cywilnych obywateli II RP. Przez pewien czas kamera śledziła dwoje Polaków, każde z nich szukało swych wiadomości nt. swych bliskich. W Polsce Bykownię nazywa się "ukraińskim Katyniem" (trochę to podłe w stosunku co do ukraińskich ofiar, które stanowią przeważającą większość, a jak wiadomo termin "Katyń" jest kojarzony głównie z polską martyrologią).

ocenił(a) serial na 10
ludzikw

""ukraińskim Katyniem" (trochę to podłe w stosunku co do ukraińskich ofiar, które stanowią przeważającą większość, a jak wiadomo termin "Katyń" jest kojarzony głównie z polską martyrologią)."- podłe jest to że ledwo kto pamięta o wołyniu, nie chcieli pomocy w 1920 to dostali czerwonych.

ludzikw

Witam oglądam filmy dokumentalne dot II wojny światowej. Nieżyjący już mój ojciec przeżył Mauthausen. Byl "królikiem doswiadczalnym". Biedak nie wiedzial że katowali go naziści. Biedak zmarł w niewiedzy będąc przekonanym że to Niemcy byli. O co tu chodzi ? gdzie prawda ? W sytuacji gdzie w filmie wystepują świadkowie i mówią niemcy, lektor tłumaczy naziści.

ocenił(a) serial na 7
pan_cogito14

Jest dużo dość fajnych dokumentów o II W.Ś, ale nawet najlepszy nie zastapi porządnej i merytorycznej ksiązki.

Kilka z nich kolejność przypadkowa

Gladiatorzy II Wojny Światowej - Najlepsze są odcinki gdy opisuje się pojedyńcze jednostki i formacje takie jak SAS, RAF, lub ,,Szczury Pustyni''

Defilada Zwycięzców i Marsz Wyzwolicieli - Dwa świetne dokumenty, dają nadzieje że wśród historyków II W.Ś. nie zaginęło jeszcze logiczne myślenie.

Generałowie Hitlera - Przybliża nam (w większości bardzo ogólnikowo) sylwetki kilku z najważniejszych dowódców III Rzeszy.

Ochrona Hitlera - Bardzo szczegółowa i wyczerpująca (jak na telewizyjny dokument) seria odcinków. Opisujących ludzi którzy chronili przywódcę III Rzeszy

Historia SS

Die Wehrmacht


World at War - Jest dość porządną serią a zaletą jest jej rozmach i porządny montaż . Ale przedstawia zmagania z typowej perspektywy zachodniego obserwatora. Przez co np. Bita o Anglię staje się ważniejsza niż Operacja Bagration . Serial powstawał w latach 70'tych , wiele informacji i danych jest już nieaktualnych bo historia została ,,odkłamana''

Nie mam pojęcia jak kogoś takiego jak Richard Overy można nazywać historykiem. Kogoś kto traktuje wszystkie doniesienia radzieckiej propagandy jak prawdę i fakt historyczny. Kogoś kto nie zaprząta sobie głowy by znaleźć prawdziwe i rzetelna materiały do swojej książki, jak np ilość radzieckich dywizji w okręgach nadgranicznych w 1941 roku.

pan_cogito14

Nie będę wymieniał bo jest tych ilmów dosyć sporo. Najlepszy jednak jaki widziałem to oglądany niedawno (bo wczoraj) "Korespondent Brian" O angielskim reporterze, który sfotografował, a także sfilmował Warszawę podczas niemieckiej okupacji. Jest to dokument potwierdzający faszystowską nienawiść i bezdusznośc wobec polaków, który otworzył światu oczy na cierpienia kraju nad Wisłą

wawer8

nie czepiać się błędów xD

wawer8

Dzieki za polecenie. Piekny dokument.

pan_cogito14

Witam oglądam filmy dokumentalne dot II wojny światowej. Nieżyjący już mój ojciec przeżył Mauthausen. Byl "królikiem doswiadczalnym". Biedak nie wiedzial że katowali go naziści. Biedak zmarł w niewiedzy będąc przekonanym że to Niemcy byli. O co tu chodzi ? gdzie prawda ? W sytuacji gdzie w filmie wystepują świadkowie i mówią niemcy, lektor tłumaczy naziści.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones