PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=337532}

Miłość Larsa

Lars and the Real Girl
7,2 49 674
oceny
7,2 10 1 49674
6,7 18
ocen krytyków
Miłość Larsa
powrót do forum filmu Miłość Larsa

Wedlug mnie kluczowa kwestia jest tu ciaza szwagierki Larsa, ktora jest bodzcem wywolujacym u niego regresje. Uaktywnia w nim ona zaburzenia z okresu wczesnodzieciecego (pamietajmy, ze matka Larsa umarla przy porodzie). Niechec Larsa do kontaktow z kobietami zwlaszcza do kontaktow cielesnych (fobie zwiazane z dotykiem nalezy rozumiec szerzej jako strach przed seksem, czyli ciaza i smiercia bedaca jej nastepstwem) to proba unikniecia powtorki bolesnej traumy. Glowny problem Larsa to poczucie winy za smierc matki, a unikanie kontaktow z otoczeniem to tylko nastepstwa przezywanego poczucia winy. Lalka staje sie "bezpieczna" kobieta, na ktorej Lars przepracowuje swoje problemy emocjonalne. Pod wzgledem psychologicznym film doskonale obrazuje proces przepracowania traumy na obiekcie zastepczym. Co do samej metody terapeutycznej, czyli swoistej grupy wsparcia, w ktora formuje sie lokalna spolecznosc to oczywiscie jest to przerysowane i wyidealizowane, no ale przeciez film musi czyms zaciekawic widza, a sam opis przypadku klinicznego bylby dosc nudny:)

użytkownik usunięty
Ahrafieh

nic dodać, nic ująć. Amen

ocenił(a) film na 5
Ahrafieh

Właśnie..... pod względem psychologicznym jak i problemu który porusza, film faktycznie dobry. Natomiast to nadmierne i ckliwe przejaskrawienie grupy wsparcia,nadaje mu groteskowość godną politowania. Pewnie gdyby produkcja powstała w Europie , temat zostałby potraktowany poważniej i mogłoby wyjść z tego naprawdę bardzo dobre kino, ale niestety...Amerykanie uwielbiają przerysowaną empatię która nie wiele ma wspólnego z otaczającą nas rzeczywistością.

A propos...bardzo ładne wyjaśnienie choroby głównego bohatera ,jej genezy wraz z terapią :)

ocenił(a) film na 8
Bokciu

Uważam, że to przerysowanie było celowe i dlatego tak zabawne :)

ocenił(a) film na 8
Ahrafieh

Urojony świat Larsa daje dużo do myślenia.
Warto czasem głębiej spojrzeć na chorobę psychiczna, urojenia zeby zrozumieć problemy chorego.

ocenił(a) film na 8
mirabozenna

Właściwie zawsze, absolutnie zawsze należy patrzeć głębiej.

Ahrafieh

Tak... masz rację.
Mnie się skojarzyło jeszcze z czymś innym. Bianka jest dla Larsa partnerką idealną.
Ale dość szybko się okazuję, że nie ma takich partnerek... zaczyna sie zazdrość, Bianka choruje, pojawiają się inne kobiety w życiu Larsa.
Więc Lars postanawia w końcu uśmiercić swoją idealizację.
I zacząć prawdziwą relację z kobietą.

ocenił(a) film na 8
Ahrafieh

Generalnie chciałam ocenić na 7, ale dodatkowy punkt dałam za dialog i podsumowanie, skąd chłopiec wie, że stał się mężczyzną. Film dedykuję wszystkim chłopcom, którzy chcą stać się mężczyzną. :)

ocenił(a) film na 5
Morelka80

Masz na myśli inicjację seksualną, pierwszy wytrysk ,etc.? ;)

ocenił(a) film na 8
Bokciu

Jeszcze raz obejrzyj film i tym razem nie rozpraszaj się za bardzo lalą, tylko skup się ;)))

ocenił(a) film na 5
Morelka80

Nie interesują mnie tego typu gadżety uciech seksualnych, ba...wręcz odpychają....
Pytałem co rozumiesz poprzez stanie się mężczyzną?

ocenił(a) film na 8
Bokciu

Bokciu - To dokładnie co powiedział starszy brat głównego bohatera. Zrozumienie, że nie jest się pępkiem świata, tylko że chcesz się kimś opiekować, że nie zdradzasz, że dbasz o szczęście najbliższych... Nie pamiętam teraz jakich dokładnie użył słów, ale mniej więcej takie było przesłanie...

ocenił(a) film na 5
Morelka80

To są raczej cechy dojrzałości emocjonalnej ,a nie synonimy męskości. Poza tym to co jeden uważa za prawdziwie męskie - drugi niekoniecznie. To samo zresztą tyczy się płci przeciwnej.

ocenił(a) film na 8
Bokciu

Dokładnie - masz rację. Mężczyzna różni się od chłopca tym, że powinien być dojrzały emocjonalnie. Nie chodzi tu o zarost, siłę czy inne przymioty fizyczne, chodzi własnie o psychikę i to jak postępuje w życiu.

ocenił(a) film na 5
Morelka80

Dlatego bardziej słusznym byłoby napisać ,że dedykujesz go chłopcom którzy chcą dojrzeć do odpowiedzialności życiowej, gdyż w potocznym myśleniu stanie się mężczyzną kojarzy się bardziej z fizycznością...

ocenił(a) film na 8
Bokciu

Chcieć to jedno, a zrobić to zupełnie co innego. :) Także nie...

Niektórzy nie rozumieją nawet czego kobieta wymaga od mężczyzny. Nie można się zmienić, naprawić czegoś, jeśli się nie wie, jakie błędy się popełnia.

ocenił(a) film na 5
Morelka80

Wystarczy uświadomić daną osobę o jej błędach....a to czy zmieni swoje postępowanie to już inna inszość.

ocenił(a) film na 7
Ahrafieh

Zgadzam się z Twoją opinią. Z resztą w zasadzie nic dziwnego, że Lars ma zaburzenia psychiczne. Po traumatycznych przeżyciach w dzieciństwie, gdy zostaje pozbawiony matki w momencie narodzin, a brat zostawia go pod opieką ojca, który zatapia się w smutku... I jeszcze pewnie obwinia dziecko o śmierć żony... Lars nie miał okazji do nawiązania właściwych więzi a to jak wiadomo skutkuje problemami natury psychicznej. Bianca faktycznie była świetną metodą terapeutyczną dla niego, jak i wsparcie wszystkich mieszkańców. A gdy przestał jej potrzebować, sam doszedł do wniosku, że powinna umrzeć.

ocenił(a) film na 7
Ahrafieh

Świetnie to opisałaś! :)

ocenił(a) film na 4
Ahrafieh

Zadanie dla was wielcy psychologowie, jakbyście zdiagnozowali terminologicznie przypadek Larsa? Afenfosmofobik z traumatyczną depresją po śmierci matki, która doprowadziło do pogłębienia genofobii? A może po prostu świr, bo na pewno nie heterofobik lub gynofobik.

black_hussar

Toż się popisał używaniem nomenklatury. Czujesz się dowartościowany?

ocenił(a) film na 4
lukaasz471

Inteligencja Ci wszystko wybaczy

black_hussar

To zadanie dla psychiatry. Diagnoza psychologiczna to nie diagnoza nozologiczna

ocenił(a) film na 10
Ahrafieh

Dołączam - 10/10 !!!

Ahrafieh

Piękny film o tolerancji i miłości.

Ahrafieh

Świetny film i Ryan Gosling. Rzeczywiście Lars przepracował między innymi śmierć matki. Wiele zabawnych i wzruszających momentów, np. jak te panie siedziały z nim razem, " bo tak się robi gdy kogoś spotyka tragedia", albo reanimacja misia :). Miła ta dziewczyna z pracy, lekarka, przekonujący aktorzy drugoplanowi. Obawiałam się przed filmem, co mnie czeka ( temat i komentarze), a podobał mi się.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones