Wielkim zwycięzcą tegorocznego festiwalu
Sundance okazał się debiut pełnometrażowy
Nate'a Parkera "The Birth of a Nation". Historia słynnego powstania niewolników pod wodzą Nata Turnera wywołała zachwyt podczas swojej premiery 25 stycznia. Dzień później obraz został kupiony przez Fox Searchlight za rekordową w historii festiwalu cenę 17,5 mln dolarów (budżet obrazu wyniósł 10 milionów dolarów). A w sobotę, podczas ceremonii wręczenia nagród, zdobył dwie najważniejsze wyróżnienia. Został uznany najlepszym filmem festiwalu zarówno przez jury, jak i przez publiczność.
Tegoroczne
Sundance było też udane dla Polski.
Michał Marczak otrzymał nagrodę reżyserską w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych za film
"All These Sleepless Nights". Z kolei
Agnieszka Smoczyńska została doceniona w międzynarodowym konkursie filmów fabularnych za wyjątkową wizję, jaką stworzyła w obrazie
"Córki dancingu".
Listę nagrodzonych podczas sobotniej ceremonii znajdziecie poniżej.
NAGRODY JURY Amerykański konkurs filmów fabularnych: "The Birth of a Nation"
Amerykański konkurs filmów dokumentalnych: "Weiner"
Międzynarodowy konkurs filmów fabularnych: "Sufat Chol"
Międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych: "Sonita" Reżyseria (amerykański konkurs filmów fabularnych):
Daniel Scheinert i
Daniel Kwan -
"Swiss Army Man" Reżyseria (amerykański konkurs filmów dokumentalnych):
Roger Ross Williams -
"Life, Animated" Reżyseria (międzynarodowy konkurs filmów fabularnych):
Felix van Groeningen -
"Belgica" Reżyseria (międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych):
Michał Marczak -
"All These Sleepless Nights" Scenariusz (amerykański konkurs filmów fabularnych):
"Morris from America" Nagroda specjalna jury (amerykański konkurs filmów fabularnych):
"As You Are" Przełom aktorski (amerykański konkurs filmów fabularnych):
Joe Seo -
"Spa Night" Aktorka (amerykański konkurs filmów fabularnych):
Melanie Lynskey -
"The Intervention" Aktor (amerykański konkurs filmów fabularnych):
Craig Robinson -
"Morris from America" Montaż (amerykański konkurs filmów dokumentalnych):
"NUTS!" Wpływ społeczny (amerykański konkurs filmów dokumentalnych):
"Trapped" Scenariusz (amerykański konkurs filmów dokumentalnych):
"Kate Plays Christine" Vérité Filmmaking (amerykański konkurs filmów dokumentalnych):
"The Bad Kids" Aktorka/aktor (międzynarodowy konkurs filmów fabularnych):
Vicky Hernandez i Manolo Cruz -
"Between Sea and Land" Scenariusz (międzynarodowy konkurs filmów fabularnych):
"Mi amiga del parque" Wyjątkowa wizja i konstrukcja (międzynarodowy konkurs filmów fabularnych):
"Córki dancingu" Debiut (międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych):
"When Two Worlds Collide" Zdjęcia (międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych):
"The Land of the Enlightened" Montaż (międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych):
"We Are X" NAGRODY PUBLICZNOŚCI Amerykański konkurs filmów fabularnych: "The Birth of a Nation"
Amerykański konkurs filmów dokumentalnych: "Jim: The James Foley Story"
Międzynarodowy konkurs filmów fabularnych: "Between Sea and Land"
Międzynarodowy konkurs filmów dokumentalnych: "Sonita" Nagroda NEXT:
"First Girl I Loved" Pozostałe nagrody znajdziecie
TUTAJ.